Badanie wzroku

Badanie wzroku, powinno się wykonywać systematycznie w każdym roku. Dotyczy to osób ze zdrowymi, jak i chorymi oczami. Wiele osób ma wielką tremę przed pierwszą wizytą u okulisty. Zupełnie niepotrzebnie. Możemy być pewni, że okulisty podczas pierwszej wizyty, zapyta nas o nasz ogólny stan zdrowia. Mianowicie okulista przeprowadzi z nami tzw. wywiad medyczny. Istotne są również informacje dotyczące chorób oczu w naszej rodzinie.

W każdym gabinecie okulistycznym przeprowadzane jest badanie ostrości wzroku. Mianowicie polega ono na odczytywaniu liter z tablicy. Tablica ta zwana jest tablicą Snellena. Co istotne znajdują się na niej litery, który zostały uporządkowanie we właściwej odległości od konkretnego miejsca. Natomiast pacjent dostrzega rzędy liter, które mają różne wielkości, co za tym idzie rozmiar oraz czcionkę. Lekarz prosi każdego pacjenta, aby ten przeczytał każdą literę. Właśnie na podstawie tego badania, lekarz jest w stanie stwierdzić ostrość wzroku danego pacjenta. Należy wiedzieć, że to badanie jest bardzo często wykonywane w szkołach. To jedno z podstawowych badań dla dzieci. Mianowicie polega na zasłonięciu jednego oka za pomocą dłoni i odczytywaniu liter. Co najważniejsze, że nie należy się wcześniej przygotowywać do tego badania.

Dla kogo badanie okulistyczne i po co?

Warto dodać, że badanie ostrości wzroku jest pewnym elementem badania okulistycznego, które jest rutynowe. Należy wiedzieć, że badanie to zwłaszcza u dzieci wykonuje się rutynowo. Pozwala ono wykryć jakieś zaburzenia widzenia. Badanie to może być zalecane również maluchom, czy nawet bardzo małym dzieciom. Kolejnym badaniem w gabinecie okulistycznym jest badanie makroskopowe. Ma ono na celu zobaczenie jak wyglądają powieki, spojówki oraz w pewnym sensie gałka oczna. W tym celu nie używa się żadnych przyrządów. Jest co całkowicie bezbolesne badanie. Następny etap badania jest zaliczany do badania w tzw, lampie szczelinowej. Otóż pacjent opiera brodę oraz czoło na specjalnym przyrządzie. Natomiast okulista obserwuje obraz stanu naszego oka.

Podobne wpisy